"Karadeniz'in Dünya'ya Açılan Kapısı"
SASBAŞ - Samsun Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. SASBAŞ | Samsun Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.
ANA SAYFA KURUMSAL FAALİYETLER FİRMALAR FOTO GALERİ İLETİŞİM
Samsun Serbest Bölgesi
Faaliyetler
Mevzuatlar
Dökümanlar
Kullanıcı Firmalar
Vaziyet Planı

 
 
  SASBAŞ | SAMSUN
« Önceki Sayfa  
Neden SAMSUN?!
 

Kentsel altyapısıyla giderek yükselen yaşam standartları;

Ekonomik Değerler.
Samsun; tarım, ticaret, sanayi ve turizm faaliyet kollarında coğrafyasının sağladığı stratejik üstünlük sayesinde; geçmişte olduğu gibi bugünde bölgenin merkezidir ve Bağımsız Devletler Topluluğu, Karadeniz Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler ile Ülkemiz arasında ticari köprüdür. Dünyanın büyük petrol yataklarına komşu ve büyük doğalgaz rezervlerinin aktarım güzergahı olan Samsun'da linyit kömürü, kaplıca suyu ve maden suyu gibi yer altı zenginlikleri vardır.

Enerji
Samsun bölgenin enerji sektöründeki konumuyla bir enerji üssü haline gelmiştir. Uluslar arası Mavi akım Doğalgaz hattı faaliyettedir. Yapımına başlanacak olan Samsun-Ceyhan petrol boru hattının taşıma kapasitesinin zaman içerisinde 2 katına çıkarılabilmesi mümkün. Petrol ve Doğalgaz dolum tesisleri ile enerji aktarma terminali olan Samsun'da toplam 3.379 Gwh hidroelektrik üretimi yapılmaktadır.

Ulaşım
Hava kargo üniteli uluslar arası hava limanı ve yılda 2 milyon yolcu kapasiteli olan ve uluslar arası standartlarda 24 saat hizmet veren 12 000 metrekare terminal binası Samsun'un gurur duyduğu bir yatırım. Samsun Liman İşletmelerinde; yıllık 3 milyon tondan fazla yükleme boşaltma faaliyeti söz konusu. Ayrıca özel limanın varlığı Samsun'un ticari potansiyelini artırıyor. Bunların beraberinde, 7 ilçesi ana yollar üzerinde bulunan Samsun; İç ve Batı Anadolu ile hızlı bağlantı sağlayan kara ve demir yolları sayesinde Karadeniz'in Türkiye'ye ve Akdeniz 'e açılan kapısıdır.

Haberleşme ve Konaklama
Telekominikasyon hizmetlerinde Karadeniz bölgesinin en önde gelen şehri olan Samsun %94'lük santral kapasite kullanım oranı ile Türkiye ortalaması üzerinde abone sayısına sahip 334.605 telefon santral kapasitesi ile 316.576 aboneye hizmet sunuluyor Yaklaşık 9000 internet abonesi ve 11 civar şehre internet altyapısı için hizmet sunum; üniversite ve çeşitli kamuya açık mekanlarda kablosuz internet hizmeti gibi veriler, şehrin haberleşme alanında da son derece donanımlı olduğunu gösteriyor. Geçen yıl 100.000 den fazla yerli ve yabancı turistik ziyarete sahne olan şehirde, 50 turistik tesiste 2500 civarında yatak kapasitesi ile hizmet sunuluyor.

Planlanmış Projeler
Kurulması planlanan petrol rafinerisi ile yakın geleceğin petrol ve yan sanayi merkezi olma potansiyeli ve Türk denizcilik filosunu güçlendirerek gemi inşa sanayi projesi ile yüksek tonajlı gemilerin inşası, şehrin enerji ve sanayi konusundaki merkezi rolünü daha da pekiştirecek yatırımlar. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Hafif raylı ulaşım sistemi ile kent içi modern ulaşım koşulları daha da gelişecek.

Belediye hizmetleri
Bölgenin tek Büyükşehir belediyesine sahip olan Samsun'un; çağdaş yaşam kriterleri çerçevesinde sürdürdüğü teknik altyapı hizmetleri dışında şehre kazandırılan çeşitli şehircilik çalışmalarından; Amisos tepesi ve Teleferik, Meşe Tesisleri, şehrin sahil kesiminde yapılan Doğu ve Batı Parklar ve Sahil düzenleme çalışmaları, otogar, Hayvanat Bahçesi anılmaya değer.

Zengin ve gelişmiş bir ekonomik cazibe merkezi…
Sosyo-ekonomik göstergeler</STRONG><BR>2003 verilerine göre 81 il içerisinde 32., İmalat sanayinde 28., sağlık sektöründe 21., eğitim sektöründe 32. sırada olan şehir; gayrısafila yurtiçi hasılaya yüzde 1.41 oranda katkısıyla 81 il içinde 14'üncüdür. 2005 yılı verilerine göre mevduat pay sıralamasında 18. ve toplam banka kredileri içindeki pay oranıyla 16. ildir. 37 adedi merkezde olmak üzere toplam 67 adet banka şubesi ve 4 adet katılım bankası vardır.

Rehber Danışman Kurumlar
Samsun'un planlı gelişmesi amacıyla çalışan rehber danışman kuruluşlar: Ekonomik gelişmenin stratejik çerçevesini oluşturan SABEKAK / Görevi Samsun ilinin stratejik ekonomik kalkınma planlarını yapmak ve planlanan projeleri uygulamak olan SABEK A.Ş./ Samsun Valiliği Kalkınma Ofisi/ Mevcut ve yeni yatırımların büyümesinin önündeki engelleri kaldırmak için Samsun Valiliği Özel Sektör Yatırım Koordinasyon Merkezi / Samsun Ticaret ve Sanayi Odası/ Avrupa Komisyonunun iş dünyasını desteklemek için oluşturduğu resmi ağ olan TSO Avrupa Bilgi Merkezi/ TSO AB Bilgi Bürosu/ Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmelerinin etkinliğini artırma amacı güden KOSGEB/ Teknoloji Geliştirme Merkezi TEKMER/ İş Geliştirme Merkezi İŞGEM/ Türk Standardları Enstitüsü.

Yatırım Teşvikleri
Samsun kalkınmada öncelikli yöre kapsamındadır. 5084 sayılı kanuna göre bedelsiz arsa ve arazi temini teşvikinden yaralanılmaktadır. 1995 -2001 yılları arasında 272 teşvik belgeli yatırımla 13 bin 441 kişilik istihdam sağlanmıştır. 2001 yılında 29 belge ile Türkiye birincisi, 2002 yılında 32 belge ile Türkiye ikincisi, 2003 yılında 22 belge ile Türkiye beşincisi olarak sıralanmıştır.

Organik ve sözleşmeli tarımda öncü, tarım ve gıda sanayinde önde…

 
www.sasbas.com.tr
 
SASBAŞ | Samsun Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.
Adres : Samsun Serbest Bölgesi Liman İçi 55100 Samsun / TÜRKİYE
Tel : +90 362 445 18 18
Faks : +90 362 445 08 45
E-mail : info@sasbas.com.tr
Copyright - SASBAŞ - 2021 © Samsun Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Kurumsal Web Sitesidir. Powered By SASBAŞ